Aplikovanie Motivačných rozhovorov v praxi odborných zamestnancov
19. októbra 2023 - 23. januára 2024
Prihláška
Motivačné rozhovory sú metóda, ktorá pomáha ľuďom poznať svoj existujúci alebo blížiaci sa problém a vedie ich k snahe niečo s ním urobiť. Cieľom je, aby v sebe človek našiel vnútornú motiváciu k zmene a aby sa nemusel vytvárať tlak zvonku. Motivačné rozhovory sú zamerané na pomoc pri prekonávaní nerozhodnosti a pomáhajú klientovi podstúpiť cestu ku zmene.
Vzdelávací program pozostávajúci z troch dvojdňových modulov ponúka priestor pre nácvik zručností, čo nám pomáhajú efektívne pracovať s nemotivovanými alebo málo motivovanými klientmi. Je vhodný pre všetkých, ktorí chcú porozumieť práci s motiváciou a nacvičiť si komunikačné zručnosti, ktoré vnútornú motiváciu k zmene podporujú.
Vzdelávanie je akreditované MŠVVaŠ SR ako inovačné vzdelávanie v rozsahu 50 hodín s možnosťou získania 3% príplatku a to v prípade absolvovania všetkých 3 modulov. Za každý modul je možnosť získať zdravotné kredity SKP.
Hlavný cieľ vzdelávania
Zámerom workshopov je prostredníctvom na dôkazoch založeného prístupu (evidence based practice) „Motivačné rozhovory“ autorov Millera a Rollnicka rozšíriť praktické zručnosti práce s motiváciou a špecifické vedomosti odborných zamestnancov pri práci s jednotlivcom, párom, rodičmi a skupinou. . Na jednotlivých workshopoch sa budeme venovať aplikovaniu „Motivačných rozhovorov“ v praxi odborných zamestnancov pri práci s jednotlivcom a skupinou, pri práci s odporom, nácviku a v supervízii.
Pre koho je vzdelávanie určené
Pre všetkých, ktorí sa stretávajú s nemotivovanými a nespolupracujúcimi klientmi, prípadne klientmi v odpore a chceli by si zdokonaliť svoje zručnosti pri práci s nemotivovanými či málo motivovanými klientmi. Môže ísť o rôzne profesie – psychológovia, koučovia, sociálni pracovníci, pedagógovia, vychovávatelia, pracovníci v zdravotníctve apod. Cieľová skupina však nie je obmedzená profesiou.
Forma vzdelávania
- analýza video ukážok
- živé demonštrácie
- analýza kazuistík
- praktický tréning v menších skupinách, resp. dvojiciach
- cvičenia
- supervízia práce
Obsah jednotlivých modulov
19. – 20. október 2023
Aplikovanie „Motivačných rozhovorov“ v praxi odborných zamestnancov pri práci s jednotlivcom a skupinou
Zámerom workshopu je predstaviť základné princípy a teoretické východiská. Proces zmeny. Aplikovanie „Motivačných rozhovorov“ s jednotlivcom, s rodinou a so skupinou. Na konci workshopu by mali účastníci vedieť:
- Predviesť „Motivačný rozhovor“ s jednotlivcom, rodičmi, párom alebo skupinou takým spôsobom, ktorý identifikuje jeho zdroje, možnosti a zároveň intrapsychické alebo interpersonálne konflikty, ktoré obmedzujú jednotlivca, rodiča alebo vychovávateľa, školu, rodinu, či iný systém.
- Počas rozhovoru preukázať zručnosť uzatvárať kontrakt, budovať psychoterapeutický alebo poradenský vzťah a byť zameraný na možnosti a alternatívy vo vnímaní, prežívaní a konaní, jednotlivca, rodičov alebo vychovávateľa, ako aj školy a rodiny či iného systému.
- Opísať poradenský alebo terapeutický proces vo vzťahu k rodičom klienta.
- V rozhovore používať špecifický jazyk podľa úrovne abstrakcie jednotlivca, používať niektoré kreatívne techniky, ktoré sprístupňujú životný svet jednotlivca a primerane zvládať svoje impulzy.
30. november – 1. december 2023
Aplikovanie „Motivačných rozhovorov“ v praxi odborných zamestnancov pri práci s odporom a reč zmeny
Úvod do práce s klientom, žiakom alebo rodičom v odpore, osvojenie techník a zručnosti práce s klientom v odpore. Práca s ambivalenciou a porozumenie reči status quo a reči zmeny. Na konci workshopu by mali účastníci vedieť:
- Predviesť rozhovor s jednotlivcom, rodičmi alebo vychovávateľom, či skupinou, párom alebo rodinou takým spôsobom, aby sa stal zmysluplným a užitočným pre všetky zúčastnené strany.
- Byť počas rozhovoru s jednotlivcami intervenčne zameraný na vzťah alebo širší systém, ktorý je predmetom práce na zmene, ísť s prejavmi odporu.
- Nájsť slová a výrazy zmeny a podľa nich používať rôzne druhy reflexií, posilňujúce a validizačné techniky, ako aj techniky stanovovania cieľov a preberania zodpovednosti.
- V rozhovore splnomocňovať jednotlivca, rodičov, skupinu k motivácii vnímať, rozmýšľať a konať tvorivo.
22. – 23. január 2024
Aplikovanie „Motivačných rozhovorov“ v praxi odborných zamestnancov – nácvik a supervízia
Záverečná časť, súhrn nadobudnutých vedomostí a zručností pri aplikovaní „Motivačných rozhovorov“ v praxi. Na konci workshopu by mali účastníci vedieť:
- Využiť primerané intervenčné stratégie podľa potrieb konkrétneho jednotlivca, rodičov alebo vychovávateľa v závislosti na potrebe skupiny a jej pracovných cieľoch.
- Použiť inovatívne intervenčné stratégie podľa potreby jednotlivcov a skupiny v závislosti na potrebe skupiny a jej pracovných cieľoch
- Predviesť facilitovanie rozhovoru v dyáde a v skupine takým spôsobom, aby sa podporovali interakcie jednotlivcov a skupiny a zároveň rešpektovali ciele a zmysel práce systému.
- Priniesť do supervízie prípady zo svojej praxe a spolu so supervízorom a ostatnými účastníkmi vzdelávacieho programu pracovať na lepšom uvedomovaní si svojich intervencií a zlepšovaní „Motivačných rozhovorov“ v praxi.
Termíny dvojdňových modulov
- 19. – 20. október 2023
- 30. november – 1. december 2023
- 22. – 23. január 2024
Miesto konania: Bratislava, budova Luxor 4. poschodie, Štúrova 3, 811 02 Bratislava - Staré mesto
Čas konania: 1. deň 9:00 – 17:00 a 2. deň 8:30 – 15:30 , registrácia účastníkov začína pol hodinu pred začiatkom výuky
Lektori: Mgr. Marta Špaleková, Mgr. Vladimír Hambálek.
Cena: 135 eur jedno dvojdňové stretnutie.
Počet prihlásených je obmedzený. O poradí prihlásených rozhodne včasné uhradenie platby.